Hodowla FCI zarejestrowana w ZKwPO RASIE

Owczarek holenderski jest blisko spokrewniony z owczarkami belgijskimi i niemieckimi. Nie osiągnął nigdy dużej popularności i nawet w swojej ojczyźnie Holandii, jest hodowany nielicznie. Dzięki temu, rasa ta jest ucieleśnieniem pierwotnego psa stróżującego, opiera się trendom w psiej modzie i pozostaje zdrowa. A hodowcy Holendrów są przeważnie prawdziwymi pasjonatami rasy.

Najczęściej występuje owczarek krótkowłosy, po nim szorstkowłosy, a najrzadszą i jednocześnie najbardziej wrażliwą odmianą jest długowłosy. Owczarki holenderskie to przede wszystkim niezawodne psy rodzinne, trzymane w domu. Holendry wywodzące się z linii użytkowych, pracujących, służą jednak również jako psy policyjne i pracujące w służbach celnych, znakomicie radzą sobie w holenderskim programie szkolenia policyjnego KNPV oraz w wieloetapowym szkoleniu francuskim RCI, w wojsku amerykańskim; a także jako przewodnicy niewidomych oraz psy poszukiwawcze. Doskonale sprawdzają się jako psy pasterskie i stróżujące, w tropieniu oraz w konkurencjach posłuszeństwa sportowego.

Owczarek holenderski jest psem jednego pana, potrzebującym bliskiego kontaktu z przewodnikiem. Jest nieprzekupny, nieufny w stosunku do obcych, wiernie przywiązany do swojej rodziny i łagodny dla dzieci; zwraca baczną uwagę na potrzeby wszystkich domowników. Jego wrodzona chęć do obrony czyni go cennym psem stróżującym, pilnującym domu i zagrody. Jest to pies zdyscyplinowany, bardzo inteligentny i szybko się uczy ale ze względu na silny charakter wymaga absolutnej konsekwencji w wychowywaniu. Pracowity, żywy i wytrzymały, lubi ruch, łatwo go pielęgnować, można z nim z powodzeniem uprawiać sport.

UWAGA – ZE WZGLĘDU NA DUŻĄ POTRZEBĘ RUCHU I ZAJĘCIA NIE JEST TO PIES DLA LENIUCHÓW!

Wzorzec rasy (za ZKWP)